Granātābolu sulas izcelsme

Granātābols ir auglis, kam piemīt dažādi ieguvumi veselībai. Tā antioksidantu īpašības var uzlabot vispārējo veselību un palīdzēt samazināt dažu slimību risku. Granātābols tiek uzskatīts par vecāko cilvēku lietoto ārstniecības augu. Medicīnā to sāka izmatot vismaz 1500 gadus pirms mūsu ēras. Bet tos  kultivē jau aptuveni 5000 gadu. 

Granātāboli tiek minēti Bībelē, kā arī grieķu un romiešu mitoloģijā kā auglības, mīlestības un pilnības simbols.

Granātābolu dzimtene 

Granātābolu dzimtene ir reģionos no Afganistānas, Pakistānas un Irānas līdz Himalajiem Indijas ziemeļos. Kur kopš seniem laikiem tas ir kultivēts un naturalizēts visā Vidusjūras reģionā un Kaukāzā. Kopš seniem laikiem – mirdzošās, dārgakmeņiem līdzīgās granātābola sēklas tiek augsti novērtētas. Dēļ to apbrīnojamām spējām, tās pielieto, lai uzlabotu veselību, labsajūtu un atjaunotu dabisko skaistumu.

Granātābolu lauks

Granātābolu koki

Granātābolu koki mēdz būt ar dzeloņainiem zariem. Savukārt, vecākiem kokiem ir saplaisājis stumbrs. Granātābola koka augstums var sasniegt līdz pat 6 metriem un platums līdz pat 3 metriem. Koks var augt pat vairākus simtus gadu. Tā lapas ir cietas, stīvas un gaišzaļas, bet ziedi – spilgti sarkani. Tā auglis ir ābola lielumā, kas sadalīts vairākās daivās ar daudzām sēklām. Gatavā granātābolā var būt pat vairāk nekā tūkstotis sēklu.  

Augļi veidojas zaru galos, tie var būt no viena līdz pieciem. Augļi var būt  ne tikai sarkani, bet arī zaļi, deltenīgi, oranži un pat melni.

Granātābols aug dažādos klimatiskajos apstākļos. Tomēr labus augļus iegūst tikai tad, ja nogatavošanās periodu pavada augsta temperatūra un sausa atmosfēra. Tad izaug visgardākie un sulīgākie granātābolu augļi.

Granātābolu sulas glāze

Granātābolu sulas izcelsme

Granātābolu sula tiek gatavota no granātābola augļiem. To izmanto kulinārijā gan kā svaigu sulu, gan kā koncentrētu sīrupu.

Svaigi spiestas granātābola sulas ieguvei, veselu augli novieto uz cietas virsmas. Uzspiežot ar plaukstu, ripina to tik ilgi, kamēr vairs nav dzirdama sēklu knakšķēšana. Tad mizā izgriež caurumiņu un izspiež sulu, ko var izdzert arī tieši no augļa, ievietojot caurumā salmiņu.

Granātābolu sula ir kļuvusi par populāru dzērienu. Tas lielā mērā ir saistīts ar granātābolu pozitīvajiem  ieguvumiem, ko rada veselībai. Tas var mazināt iekaisumu, uzlabot sirds veselību un daudz ko citu. Granātābolu sulas lietošana uzturā uzskatāma par ļoti noderīgu. Svaigas granātābolu sulas uzturvērtība (74 kcal/100 g) ir aptuveni šāda: 80% ūdens, 0,7% olbaltumvielu, 0,6% tauku, 16% ogļhidrātu un 2,2% šķiedrvielu.

Lietojot uzturā granātābolu nelielās devās, tas nekaitēs. Taču jābūt uzmanīgiem lietojot uzturā neatšķaidītu granātābolu sulu. Jo tā ir ļoti spēcīga un var kairināt gļotādu. Tāpēc šo sulu nav ieteicams lietot uzturā maziem bērniem. Pēc sulas lietošanas, būtu ieteicams izskalot muti ar ūdeni, lai tā nekaitētu zobu emaljam.

Granātābolu nozīme Islāma kultūrā

Islāma kultūrā granātābols ir skaistuma simbols. Tiek uzskatīts, ka tas dod skaistumu tiem, kas to ēd un lieto uzturā. Pravietis Muhamends topošajām māmiņām ir ieteicis ēst granātābolus, lai piedzimtu skaisti bērni. 

Līdzās olīvkokiem, datelēm un vīģes kokiem, granātābola koks ir viens no četriem islāma svētajiem kokiem. To mēdz audzēt ikvienā mājā, lai gūtu svētību un skaistuma simbolu.

Šajā rakstā, devām mazu ieskatu granātābola vēsturē un tā produkta – sulas izcelsmē. Kā arī devām ieskatu tajā, kāda nozīme ir  granātābolam Islāma kultūrā.

Par vislabākajām cenām, vērtīgo granātābolu sulu, var iegādāties ABRANDS.LV interneta veikalā kā arī ABRANDS Cash & Carry veikalos.Ja esi nolēmis iepazīt Islāma kultūru tuvāk un plāno ceļojumu uz Izraēlu, iesakam iepazīties ar  blogā ISLAMMUSLIM.LV atrodamo rakstu – Labākās apskates vietas Izraēlā.

12 Fakti par Islāmu kurus Tu nezināji

Lielākā daļa cilvēku Ganā vienkārši nesaprot, kas ir islams! Islāms kā ticība pastāvīgi tiek uztverts kā “kas ar viņiem nepareizi” reliģiju, bet tas ir tāpēc, ka lielākā daļa gana vēl nav īsti ieguvuši reliģiju. Ir taisnīgi secināt, ka līdz brīdim, kad mēs saprotam citu cilvēku izvēli un ticību, tikai tad mēs varam komentēt viņu jautājumus.

Lai jūs sāktu, šeit ir daži interesanti fakti par islāmu!

1. Musulmaņi tikai pielūdz Dievu. Viņi nelūdz Dievu pravietim Muhammedam.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu

2. “Islāms” nozīmē “iesniegšana”, kas nozīmē Dieva gribas nodošanu.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu

3. Islāms ir otrā lielākā reliģija pasaulē.

Pirmais ir kristietība.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu

4. “Musulmanis” faktiski nozīmē “ikvienu vai visu, kas atdod sevi Dieva gribai.”

Tas ietver ne tikai cilvēkus, bet arī augus un dzīvniekus.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu

5. Indonēzijā ir vislielākais musulmaņu skaits pasaulē.

Tur ir 120 miljoni musulmaņu, kam seko Pakistāna, Indija un Bangladeša.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu

6. Meitas patiesībā tiek uzskatītas par svētību islāma ticībā.

Taču reliģija apgalvo, ka sievietei ir jāievēros tikai citai personai, kas seko islamai, lai gan vīrietis var apprecēties ar ebrejiem un kristiešiem.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu

7. Korāns vairākos pantos patiesībā piemin Jēzu.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu

8. Lielākā daļa musulmaņu nav arābi.

Patiesībā tikai 15 procenti musulmaņu iedzīvotāju visā pasaulē ir arābi.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu

9. Mekā faktiski nozīmē “dzeramā kausa vietu”

Saskaņā ar musulmaņu domām, tieši Hagar un viņas dēls Ismaēla uzturēja pavasari.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu

10. Allah ir 99 vārdi, un katram vārdam ir nozīme.

Daži no tiem ir Al-Rahman “žēlsirdīgais”, Al-Aziz, “spēcīgais” un Al-Hafi “Protector”.

Allāhs

11. Pašnāvnieki ir grēcinieki, nevis mocekļi.

Reliģija vai Raksti nav motivācija pašnāvnieku sprādzieniem, bet gan politiskie un nacionālistiskie mērķi ir šo darbību galvenā uzmanība.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu

12. Plīvurs ir kultūras tradīcija, nevis islāma prasība.

Kaut arī sievietei (kā arī vīrietim) jābūt klejojamai pieticīgi saskaņā ar islāma rīkojumiem, Korānā nav dzejokļu vai teksta, kas liek domāt, ka sievietei vajadzētu noslēpt seju sabiedrībā.

Interesanti fakti, kuri jums var nebūt zināmi par islāmu